UK and Irish Current Tournaments: All Title Holders

Current Title Holders Current Tournaments
with Winners
Junior (Youth) Winners Non-Current Tournaments
with Winners

Click on the name of a tournament to see details of that event, its format and location.

Click on Type to sort into that order

Tournament Trophy Typesort icon Past Winners and Results
Challengers' League
  • 2018 Sam Aitken
  • 2017 Daniel Hu
  • 2016 Charles Hibbert / Junnan Jiang
  • 2015 Andrew Kay (second Andrew Simons)
  • 2014 Andrew Kay (second Alex Kent)
  • 2013 Andrew Kay and Andrew Simons
  • 2012 Andrew Kay (second Nick Krempel)
  • 2011 Matthew Macfadyen (second Nick Krempel)
  • 2010 Matthew Macfadyen (second Vanessa Wong)
  • 2009 Hui Wang (second Matthew Macfadyen)
  • 2008 Matthew Macfadyen / Hui Wang
  • 2007 Bei Ge (second Alex Selby)
  • 2006 Matthew Macfadyen (second Bei Ge)
  • 2005 Des Cann
  • 2004 David Ward
  • 2002, 2003 Matthew Cocke
  • 2001 Young Kim
  • 2000 Des Cann
  • 1999 Matthew Cocke after play-off with John Rickard / Des Cann.
  • 1998 Edmund Shaw
  • 1994, 1995, 1996, 1997 Matthew Macfadyen
  • 1993 Shutai Zhang
  • 1991, 1992 Edmund Shaw
  • 1990 John Rickard
  • 1989 Edmund Shaw
  • 1988 Matthew Macfadyen
  • 1987 Piers Shepperson
  • 1986 Matthew Macfadyen
  • 1983, 1984, 1985 Terry Stacey
  • 1982 Jim Barty
  • 1979, 1980, 1981 Terry Stacey
  • 1978 Matthew Macfadyen
  • 1977 Paul Prescott
  • 1976 Paul Prescott
  • 1975 Jon Diamond
Candidates'
  • 2018 Sam Aitken
  • 2017 Daniel Hu
  • 2016 Junnan Jiang
  • 2015 Andrew Simons
  • 2014 Bei Ge
  • 2011, 2012, 2013 Andrew Kay
  • 2010 Vanessa Wong
  • 2008, 2009 Matthew Cocke
  • 2007 Matthew Macfadyen
  • 2006 Bei Ge
  • 2005 Jon Diamond / Kiyohiko Tanaka
  • 2004 Piers Shepperson
  • 2003 Quentin Mills
  • 2002 Seong-June Kim
  • 2001 T Mark Hall
  • 2000 Young Kim / David Ward
  • 1999 Toby Manning / John Rickard
  • 1998 Martin Smith / Jim Clare
  • 1997 Des Cann
  • 1996 T Mark Hall
  • 1995 Des Cann / T Mark Hall / Alex Rix / Piers Shepperson / Jonathan Chetwynd
  • 1994 Matthew Cocke
  • 1993 Shutai Zhang
  • 1992 T Mark Hall
  • 1991 Edmund Shaw
  • 1990 Harold Lee
  • 1989 Neil Symes / John Smith / Adam Pirani
  • 1988 Matthew Macfadyen
  • 1987 Brian Chandler / Edmund Shaw / Alistair Thompson
  • 1986 Edmund Shaw / Francis Roads / T Mark Hall
  • 1985 Jon Diamond
  • 1984 John Smith / Richard Granville
  • 1983 Richard Granville / John Rickard
  • 1979-1982 Incorporated into the Challenger's League
  • 1978 David Mitchell
  • 1977 Brian Chandler
  • 1976 Ron Moss
British Championship
Bracknell
Belfast
  • 2017 Lucretiu Calota
  • 2016 Daqun Wang
  • 2015 Karl Irwin
  • 2014 Ngoc-Trang Cao
  • 2013 Tiberiu Gociu
  • 2012 Laurens Spijker
  • 2011 Andrew Simons
  • 2010 David Phillips
  • 2009 Matthew Crosby
  • 2008 Yohei Negi
  • 2007 Ian Davis
  • 1992 Tony Goddard
Galway
Scottish Championship
  • 2014 Boris Mitrovic
  • 2010-2013 David Lee
  • 2008-2009 Piotr Wisthal
  • 2006-2007 Robbie Miller
  • 2004-2005 Allan Crossman
  • 2003 Jim Cook
Cork
Sheffield
South Manchester
British Small Board 13 x 13
  • 2014 Paul Smith
  • 2010, 2011 Andrew Simons
  • 2009 Matthew Cocke
  • 2008 Paul Smith
  • 2007 Natasha Regan
  • 2006 William Brooks
  • 2005 Alex Selby
  • 2004 David Ward
  • 2003 Simon Goss
  • 2002 Jin Hoon Yoon
  • 2001 John Rickard
  • 2000 Seong-June Kim
  • 1999 Dan Micsa
  • 1998 Mike Charles
  • 1997 Yong Cheol Shin
  • 1995 Francis Roads
  • 1983 Francis Roads
  • 1982 Des Cann
  • 1981 Richard Granville
  • 1980 Terry Stacey
MSO 13x13 13 x 13
Isle of Man 13×13 13 x 13
  • 2017 Jianzhou Mei
  • 2015 Ingrid Jendrzejewski
  • 2013 Richard Hunter
  • 2010 Oscar Selby
  • 2008 Jenny Radcliffe
  • 2006 Jonathan Englefield
  • 2004 Tim Hunt
  • 1999, 2002 Francis Roads
  • 1997 Gunner Bertram
  • 1995 Michael Charles
  • 1993 Francis Roads
  • 1991 Simon Brooks
MSO 9x9 9 x 9
  • 2018 Joanne Leung
  • 2017 Gong Cheng
  • 2016 Michael Webster
  • 2015 Joanne Leung
  • 2014 Aja Huang
  • 1999 Seong-June Kim
  • 1998 Migaku Hayashi
  • 1997 Guo Juan
Trigantius Novices Beginners
  • 2018 Neil Bai
  • 2017 Pierre Oliviere
  • 2016 James Salmon
  • 2012 Anthony Ghica
  • 2011 not awarded
  • 2010 Thomas Danes
  • 2009 Ricardo Couso
  • 2008 Arnold Chui
  • 2007 Tessa Holden
  • 2006 Tim Lachlan-Hope
  • 2005 Zaichen Lu
  • 2004 not recorded
  • 2003 Ken Dackombe
  • 2002 Bernt Schmidt / Oscar John / George Matthews
  • 2001 Paul Taylor / Matthew Bustein
  • 1999 Sam Wakeford
  • 1998 Simon Bray
  • 1997 Geoffrey Kirkness
  • 1996 David Vandy
Stacey Grand Prix Grand Prix
  • 2018 Toby Manning
  • 2015 - 2017 Alistair Wall
  • 2014 Toby Manning
  • 2013 Andrew Simons
  • 2012 Andrew Kay
  • 2011 Alistair Wall
  • 2010 Matthew Macfadyen
  • 2009 Yohei Negi
  • 2008 Shaoyou Ouyang
  • 2007 William Brooks
  • 2006 Alistair Wall
  • 2005 Francis Roads
  • 2004 Young Kim
  • 2003 Tim Hunt
  • 2000 - 2002 Francis Roads
  • 1999 Matthew Macfadyen
  • 1998 Francis Roads
  • 1997 John Rickard
  • 1996 Francis Roads
  • 1995 Alistair Wall
  • 1994 Francis Roads
  • 1993 Des Cann
  • 1992 Francis Roads
  • 1990, 1991 Harold Lee
DDK Grand Prix Grand Prix
  • 2018 Rowan Borrow (10-19k); Elliot Barlow (20k+)
  • 2017 Alan Stokes (10-19k); Amy Upton (20k+)
  • 2016 Alan Stokes (10-19k); Joel Barrett (20k+)
  • 2015 Charlotte Bexfield (10-19k); Daniel Gascoyne/Tom Bradbury (20k+)
  • 2014 Colin Maclennan (10-19k); Gediminas Sarpis (20k+)
  • 2013 Oscar Selby (10-19k); Rebecca Margetts (20k+)
  • 2012 Colin Maclennan (10-19k); Edmund Smith (20k+)
Isle of Man Handicap Handicap
  • 2017 Oscar Selby
  • 2015 Roella Smith
  • 2013 Edmund Smith
  • 2010 Peter Collins
  • 2008 Ian Marsh
  • 2006 Simon Billouet
  • 2004 Bill Streeten
  • 2002 William Brooks
  • 1999 Chris White
  • 1997 Ian Marsh
  • 1995 Francis Weaver
  • 1993 Paul Margetts
  • 1991 Christain Wohlfahrt
Cornwall Handicap Handicap
Belfast Handicap Handicap