UK and Irish Current Tournaments: All Title Holders

Current Tournaments Junior (Youth) Winners Current Tournaments
Past Winners
Non-Current Tournaments
with Winners

Click on Title, Title Holder or Tournament Type to sort into that order

Title Trophy Typesort icon Past Winners and Results
British Youth Championship Youth

See here

UK Go Challenge Finals Youth
Youth Grand Prix Youth
  • Current points
  • 2013 Oscar Selby (49 players)
  • 2012 Edmund Smith (38 players)
  • 2011 Adan Mordcovich (42 players)
  • 2010 Roella Smith (69 players)
  • 2009 Matthew Hathrell (86 players)
  • 2008 Danielle Ward (78 players)
  • 2007 William Brooks (92 players)
  • 2006 Ken Dackombe (58 players)
  • 2005 Maria Tabor (92 players)
  • 2004 William Brooks (60 players)
  • 2003 Jonathan Englefield (40 players)
  • 2002 Jonathan Englefield (27 players)
  • 2001 Paul Blockley (34 players)
  • 1996/97 Thomas Blockley (special award as points were not counted)
  • 1995/96 James Harrod (previous system - end of the year was the British Go Congress)
  • 1994/95 David King
  • 1993/94 David King
Our Online League (Team) Team
London International Teams Team
  • Spring 2014 North London (South London)
  • Autumn 2013 Oriental
  • Spring 2013 Cambridge (South London)
  • Autumn 2012 Cambridge (South London)
  • Spring 2012 Nippon (South London)
  • Autumn 2011 China A (South London)
  • Spring 2011 Nippon Club (St. Albans)
  • Autumn 2010 Nippon Club (St. Albans)
  • Spring 2010 Orientals
  • Autumn 2009 China
  • Spring 2009 Cambridge
  • Autumn 2008 Chinese
  • Spring 2008 China - Central London
  • Autumn 2007 Nippon Club
  • Spring 2006, Autumn 2006, Spring 2007 Central London
  • Autumn 2005 Central London and Wanstead =
  • Spring 2005 Central London
  • Autumn 2004 Nippon Club
  • Spring 2004 Out of Town
  • Autumn 2003 Korea
  • Spring 2003 Oriental
  • Spring 2002, Autumn 2002 Cambridge
  • Autumn 2001 Cambridge and London =
  • Spring 2001 Reading
  • Spring 2000, Autumn 2000 Cambridge
  • Autumn 1999 Central London
  • Spring 1999 Korea-China
  • Autumn 1998 Nippon Club
  • Spring 1997, Autumn 1997, Spring 1998 Cambridge
  • Autumn 1996 Reading
  • Spring 1996 Central London
  • Autumn 1995 Nippon Club
  • Spring 1994, Autumn 1994, Spring 1995 Central London
  • Autumn 1993 London University
  • Spring 1993 Nippon Club
  • Winter 1992 Central London
  • Summer 1992 Nippon Club
Nippon Club Cup Team
  • 2013 Epsom
  • 2012 London
  • 2011 Durham
  • 2010 Edinburgh
  • 2009 Cambridge
  • 2008 Brighton
  • 2007 Sheffield
  • 2006 Durham
  • 2005 Farnborough Village (Kent)
  • 2004 Central London
  • 2001 - 2003 Wanstead
  • 2000 Berks Youth Bracknell
  • 1999 Cambridge
  • 1998 Leamington Spa
  • 1997 Hursley
  • 1996 Reading
  • 1995 Brakenhale
  • 1994 Wanstead
  • 1993 Norwich
  • 1992 Furze Platt Maidenhead
  • 1991 Melior Go Club
  • 1990 The Brakenhale School
  • 1989 Nottingham
  • 1988 Furze Platt School
  • 1986, 1987 Bristol
Thames Valley Team Trophy Team
  • 2012 2013 Wanstead
  • 2011 West Surrey
  • 2010 Bracknell
  • 2008, 2009 Maidenhead
  • 2007 West Surrey
  • 2006 Maidenhead
  • 2005 Wycombe and Maidenhead A
  • 2004 Swindon
  • 2003 High Wycombe
  • 2002 Bracknell Drunk
  • 2001 Royal Standard
  • 1999, 2000 Reading
  • 1998 High Wycombe
  • 1996, 1997 Reading
  • 1995 Royal Standard
  • 1993, 1994 Reading
  • 1992 Furze Platt
  • 1991 Bracknell
  • 1990 Reading
  • 1989 Bracknell
  • 1988 Furze Platt
  • 1986/87 Basingstoke
  • 1985 Reading Rebels
British Pair Go Pair Go
Results
link
PlaceChampionsHandicap WinnersReport
2014HatfieldNatasha Regan & Matthew Cocke Jil Segerman & Pat Ridley
2013OxfordKirsty Healey & Matthew Macfadyen Rebecca Margetts & Oscar Selby Report
2012OxfordNatasha Regan & Matthew Cocke Helen Harvey & Martin Harvey Report
2011OxfordNatasha Regan & Matthew Cocke Sam McCarthy & John CollinsReport
2010 Oxford Natasha Regan & Matthew Cocke Kelda Smith & Paul SmithReport Photos
2009 Oxford Kirsty Healey & Matthew Macfadyen Kelda Smith & Paul SmithReport Photos
2008 Oxford Kirsty Healey & Matthew MacfadyenSam McCarthy & John CollinsReport
2007 Oxford Kirsty Healey & Matthew MacfadyenLydia Feasey & Jonathan EnglefieldReport
2006OxfordKirsty Healey & Matthew MacfadyenJackie Chai & John JohnstoneReport
2005 Oxford Natasha Regan & Matthew CockeMaria Tabor & Paul TaborReport
2004 Oxford Kirsty Healey & Matthew MacfadyenPauline Bailey & Steve BaileyReport
Photos
2003 Oxford Kirsty Healey & Matthew MacfadyenElinor Brooks & Eric HallReport
2002 Oxford Kirsty Healey & Matthew MacfadyenNicola Hurden & Shawn HearnReport
2001 Oxford Kirsty Healey & Matthew MacfadyenNicola Hurden & Shawn HearnReport
2000 Oxford Emma Marchant & Simon GossFiona Campbell & Jim EdwardsReport
1999 Stokenchurch Kirsty Healey & Matthew MacfadyenJini Williams & Fred HolroydReport
1998 Weedon Kirsty Healey & Matthew MacfadyenPauline Bailey & Steve BaileyReport
1997 Weedon Kirsty Healey & Matthew MacfadyenJenifer Healey & Toby Manning / Yvonne Margetts & Paul Margetts
1996 Weedon Alison Jones & Tony AtkinsAlison Ewens & David Woodnutt / Yvonne Mao & Paul Margetts
1995 Marlow Kirsty Healey & Matthew MacfadyenHannah Ellul & France Ellul / Debbie Jones & Francis Weaver
1994 Leamington Alison Jones & Nick Webber
1993 Leamington Alison Jones & Andrew Jones
1992 London Kirsty Healey & Matthew Macfadyen
1991 Hyde Park Sue Paterson & Jim Barty
British Pair Go Handicap Pair Go
  • 2014 Jil Segerman & Pat Ridley
  • 2013 Rebecca Margetts & Oscar Selby
  • 2012 Helen Harvey & Martin Harvey
  • 2011 Sam McCarthy & John Collins
  • 2009, 2010 Kelda Smith & Paul Smith
  • 2008 Sam McCarthy & John Collins
  • 2007 Lydia Feasey & Jonathan Englefield
  • 2006 Jackie Chai & John Johnstone
  • 2005 Maria Tabor & Paul Tabor
  • 2004 Pauline Bailey & Steve Bailey
  • 2003 Elinor Brooks & Eric Hall
  • 2001, 2002 Nicola Hurden & Shawn Hearn
  • 2000 Fiona Campbell & Jim Edwards
  • 1999 Jini Williams & Fred Holroyd
  • 1998 Pauline Bailey & Steve Bailey
London Open Pair Go Pair Go
  • 2013 Boris Mitrovic & Fynn Bachmann
  • 2012 Guo Juan & Claude Brisson
  • 2011 Ko Juyeong & Chong Han
  • 2010 Guo Juan & Ian Davis
  • 2009 Yanqi Zhang & Wei Wang
  • 2008 Guo Juan & Ian Davis
  • 2007 Dominique Cornuejols & Toru Imamura
  • 2006 Natasha Regan & Matthew Cocke
  • 2005 Dominique Cornuejols & Jean-Loop Naddef
  • 2004 Suvi Lepanen & Teemu Rovio
  • 2003 Tied
  • 2002 Mihoko Isoda & Masashi Sugiyama
Isle of Man Pair Go Pair Go
  • 2013 Keiko Uno & Shigehiko Uno
  • 2010 Oscar Selby & Matthew Cocke
  • 2008 Jenny Radcliffe & Edmund Stephen-Smith
  • 2006 Jenny Radcliffe & Matthew Cocke
  • 2004 Pauline Bailey & Steve Bailey
  • 2002 David King & Eric Hall
  • 1999 Michael Marz & Gernot Belger
  • 1997 John Atherton & Richard Hunter
  • 1995 Andrea Smith & Paul Smith
  • 1993 Hazel Milne & Matthew Macfadyen
British Open Lightning Lightning
  • 2014 Cornel Burzo
  • 2013 Oscar Selby
  • 2011, 2012 Andrew Kay
  • 2010 Nick Krempel
  • 2009 Baron Allday
  • 2008 T Mark Hall
  • 2007 Phil Beck
  • 2006 Ben He
  • 2004, 2005 David King
  • 2003 T Mark Hall
  • 2002 Shawn Hearn
  • 2001 Matthew Macfadyen
  • 2000 Tim Hunt
  • 1999 Seong-June Kim
  • 1997, 1998 Des Cann
  • 1996 T Mark Hall
  • 1995 Mark Harrod
  • 1994 Matthew Macfadyen
  • 1993 Matthew Cocke
  • 1991, 1992 T Mark Hall
  • 1990 Simon Shiu
  • 1989 Matthew Macfadyen
  • 1988 Brian Chandler
  • 1987 T Mark Hall
  • 1986 Brian Chandler
  • 1985 Matthew Macfadyen
  • 1984 Piers Shepperson
  • 1978 - 1983 Matthew Macfadyen
  • 1977 Francis Roads
  • 1976 T Mark Hall
London Open Lightning Lightning
  • 2013 Mikko Siukola
  • 2012 Yuanbo Zhang
  • 2011 Young-Sam Kim
  • 2010 Jukka Jylanki
  • 2009 Emeric Lemaire
  • 2008 Qing Du
  • 2007 Julio Martinez
  • 2006 Arnaud Godet
  • 2005 Daniel Althans
  • 2004 Christoph Gerlach
  • 2003 Emil Nijhuis
  • 2002 Li Shen
  • 2001 Filip van der Stappen
  • 2000/1 Seong-June Kim
  • 1999/2000 Victor Chow
  • 1997/8 Emil Nijhuis
  • 1996/7 Lee Hyuk
  • 1995/6 Wakaru Miyakawa
  • 1994/5 Zhao Pei
  • 1993/4 Zhang, Shutai
  • 1992/3 Zhang, Shutai
  • 1991/2 Zhang, Shutai
  • 1988/9 Rob van Zeijst
  • 1986/7 Brian Chandler
  • 1985/6 Andre Moussa
  • 1984/5 C.S. Lee
  • 1983/4 Andre Moussa
  • 1982/3 Komori
  • 1981/2 Peter Zandveld
  • 1980/1 Matthew Macfadyen
  • 1979/0 Adam Pirani
Irish Rapid Lightning
  • 2014 Karol Janyst
  • 2013 Yuanbo Zhang
  • 2012 Julien Renaud
  • 2011 Ian Davis
  • 2010 Edwin Brady
  • 2009 Oh, Chi Min
  • 2008 Dylan Carter
  • 2007 Roman Pszonka
  • 2006 Ian Davis
  • 2005 Tony Atkins
  • 2004 Dan Gilder
  • 2003 Marco Firnhaber
  • 2002 Tony Atkins
  • 2001 Cornel Burzo
  • 2000 Konagai, Masaru
  • 1999 Ruud Stoelman
  • 1998 Christoph Gerlach
  • 1997 Des Cann
  • 1996 Colin Adams
Isle of Man Lightning Lightning
  • 2013 Richard Hunter
  • 2010 Barney Shiu
  • 2008 Jenny Radcliffe
  • 2006 Demian Walvisch
  • 2002, 2004 William Brooks
  • 1999 Shawn Hearn
  • 1997 Richard Hunter
  • 1995 Mark Harrod
  • 1993 Paul Boogerd
  • 1991 Christian Wohlfarth
Letchworth Garden City Rapid Play Lightning
Isle of Man Handicap Handicap
  • 2013 Edmund Smith
  • 2010 Peter Collins
  • 2008 Ian Marsh
  • 2006 Simon Billouet
  • 2004 Bill Streeten
  • 2002 William Brooks
  • 1999 Chris White
  • 1997 Ian Marsh
  • 1995 Francis Weaver
  • 1993 Paul Margetts
  • 1991 Christain Wohlfarth
Cornwall Handicap Handicap
  • 2014 Paul Massey
  • 2013 Eric Hall
  • 2012 Peter Harold-Barry
  • 2011 Sue Paterson
  • 2010 Tony Atkins
  • 2009 Ian Marsh
  • 2007 - 2008 Eric Hall
  • 2006 Robert Churchill
  • 2004 - 2005 Jonathan Englefield
  • 2003 Hennie Groot Lipman
  • 2002 Annie Hall
  • 2001 Roger Daniel
  • 2000 John Rickard
Cheshire Handicap Handicap
  • 2014 Brian Timmins
  • 2013 David Horan
  • 2012 Kath Timmins
  • 2011 Matt Marsh
  • 2010 Justin Neeves
  • 2009 Stephen Bailey - awarded on results at the British Go Congress
  • 2008 Huw Talliss
  • 2007 Robin Hobbes
  • 2006 Mark Sullivan
  • 2005 Jonathan Tims
  • 2004 Edward Blockley
  • 2003 Robin Hobbes
  • 2002 Edward Blockley
  • 2001 Richard Moulds
South London Kyu Players Handicap
  • 2013 Natasha Regan
Terry Stacey Grand Prix Grand Prix
  • 2013 Andrew Simons
  • 2012 Andrew Kay
  • 2011 Alistair Wall
  • 2010 Matthew Macfadyen
  • 2009 Yohei Negi
  • 2008 Shaoyou Ouyang
  • 2007 William Brooks
  • 2006 Alistair Wall
  • 2005 Francis Roads
  • 2004 Young Kim
  • 2003 Tim Hunt
  • 2000 - 2002 Francis Roads
  • 1999 Matthew Macfadyen
  • 1998 Francis Roads
  • 1997 John Rickard
  • 1996 Francis Roads
  • 1995 Alistair Wall
  • 1994 Francis Roads
  • 1993 Des Cann
  • 1992 Francis Roads
  • 1990, 1991 Harold Lee
DDK Grand Prix Grand Prix
  • Current Scores
  • 2013 Oscar Selby (10-19k); Rebecca Margetts (20k+)
  • 2012 Colin Maclennan (10-19k); Edmund Smith (20k+)
MSO 9x9 9 x 9
  • 2014 Aja Huang
  • 1999 Seong-June Kim
  • 1998 Migaku Hayashi
  • 1997 Guo Juan
British Small Board 13 x 13
  • 2010, 2011 Andrew Simons
  • 2009 Matthew Cocke
  • 2008 Paul Smith
  • 2007 Natasha Regan
  • 2006 William Brooks
  • 2005 Alex Selby
  • 2004 David Ward
  • 2003 Simon Goss
  • 2002 Jin Hoon Yoon
  • 2001 John Rickard
  • 2000 Seong-June Kim
  • 1999 Dan Micsa
  • 1998 Mike Charles
  • 1997 Yong Cheol Shin
  • 1995 Francis Roads
  • 1983 Francis Roads
  • 1982 Des Cann
  • 1981 Richard Granville
  • 1980 Terry Stacey
MSO 13x13 13 x 13
Isle of Man 13×13 13 x 13
  • 2013 Richard Hunter
  • 2010 Oscar Selby
  • 2008 Jenny Radcliffe
  • 2006 Jonathan Englefield
  • 2004 Tim Hunt
  • 1999, 2002 Francis Roads
  • 1997 Gunner Bertram
  • 1995 Michael Charles
  • 1993 Francis Roads
  • 1991 Simon Brooks
British Open
  • 2014 Cornel Burzo
  • 2013 Zebin Du
  • 2012 Andrew Kay
  • 2011 Chong Han
  • 2010 Andrew Kay
  • 2009 Xi Gao
  • 2008 T Mark Hall
  • 2007 Sam Aitken
  • 2006 Ben He
  • 2005 Tony Goddard
  • 2003, 2004 T.Mark Hall
  • 2002 Piers Shepperson
  • 2001 Matthew Macfadyen
  • 2000 T.Mark Hall
  • 1999 Seong-June Kim
  • 1998 Matthew Macfadyen
  • 1996, 1997 Alex Rix
  • 1995 Ulf Olsson
  • 1994 Matthew Macfadyen
  • 1993 Matthew Cocke
  • 1992 Mark Willems
  • 1991 Matthew Macfadyen
  • 1990 Edmund Shaw
  • 1989 Piers Shepperson
  • 1988 Matthew Macfadyen
  • 1987 John Rickard
  • 1985, 1986 Matthew Macfadyen
  • 1984 Jon Diamond
  • 1983 Matthew Macfadyen
  • 1982 Jon Diamond
  • 1981 Matthew Macfadyen
  • 1980 Terry Stacey
  • 1979 David Mitchell / Matthew Macfadyen
  • 1978 Jon Diamond
  • 1976, 1977 M. Nashiwa
  • 1974, 1975 Jon Diamond
  • 1973 Ku Dae Yeol
  • 1972 Dr. Hattori
  • 1971 Jon Diamond / Tony Goddard
  • 1970 Mr. Akiyama
  • 1969 M. McAndrew (Handicap event)
  • 1968 J. Cock (Handicap event)
Challengers' League
  • 2014 Andrew Kay (second Alex Kent)
  • 2013 Andrew Kay and Andrew Simons
  • 2012 Andrew Kay (second Nick Krempel)
  • 2011 Matthew Macfadyen (second Nick Krempel)
  • 2010 Matthew Macfadyen (second Vanessa Wong)
  • 2009 Hui Wang (second Matthew Macfadyen)
  • 2008 Matthew Macfadyen / Hui Wang
  • 2007 Bei Ge (second Alex Selby)
  • 2006 Matthew Macfadyen (second Bei Ge)
  • 2005 Des Cann
  • 2004 David Ward
  • 2002, 2003 Matthew Cocke
  • 2001 Young Kim
  • 2000 Des Cann
  • 1999 Matthew Cocke / John Rickard / Des Cann. Matthew Cocke won the play-off.
  • 1998 Edmund Shaw
  • 1994, 1995, 1996, 1997 Matthew Macfadyen
  • 1993 Shutai Zhang
  • 1991, 1992 Edmund Shaw
  • 1990 John Rickard
  • 1989 Edmund Shaw
  • 1988 Matthew Macfadyen
  • 1987 Piers Shepperson
  • 1986 Matthew Macfadyen
  • 1983-1985 Terry Stacey
  • 1982 Jim Barty
  • 1979-1981 Terry Stacey
  • 1978 Matthew Macfadyen
  • 1977 Paul Prescott
Candidates'
  • 2014 Bei Ge
  • 2011, 2012, 2013 Andrew Kay
  • 2010 Vanessa Wong
  • 2008, 2009 Matthew Cocke
  • 2007 Matthew Macfadyen
  • 2006 Bei Ge
  • 2005 Jon Diamond / Kiyohiko Tanaka
  • 2004 Piers Shepperson
  • 2003 Quentin Mills
  • 2002 Seong-June Kim
  • 2001 T Mark Hall
  • 2000 Young Kim
  • 1999 Toby Manning / John Rickard
  • 1998 Martin Smith / Jim Clare
  • 1997 Des Cann
  • 1996 T Mark Hall
  • 1995 Des Cann
  • 1994 Matthew Cocke
  • 1993 Shutai Zhang
  • 1992 T Mark Hall
  • 1991 Edmund Shaw
  • 1990 Harold Lee
  • 1989 Neil Symes / John Smith / Adam Pirani
  • 1988 Matthew Macfadyen
  • 1987 Edmund Shaw / Brian Chandler / Alistair Thmpson
  • 1986 Edmund Shaw / Francis Roads / T Mark Hall
  • 1985 Jon Diamond
  • 1984 John Smith / Richard Granville
  • 1983 John Rickard / Richard Granville
  • 1979-1982 Incorporated in the Challenger's League
  • 1978 David Mitchell
Trigantius
  • 2014 Jon Diamond
  • 2012, 2013 Andrew Simons
  • 2011 David Ward
  • 2010 Robert Mateescu
  • 2009 Andrew Kay
  • 2008 Shaoyou Ouyang
  • 2007 Jaeup Kim
  • 2006 Ben He
  • 2004, 2005 Li Shen
  • 2003 Young Kim
  • 2002 Seong-June Kim
  • 2001 Des Cann
  • 2000 Seong-June Kim / Francis Roads / Alistair Wall / David Ward
  • 1999 Seong-June Kim
  • 1998 Des Cann / Matthew Cocke
  • 1997 Matthew Cocke
  • 1996 John Rickard
  • 1995 Matthew Macfadyen / Matthew Cocke
  • 1994 T.Mark Hall / John Rickard
  • 1993 Shun Nagano
  • 1992 Edmund Shaw
  • 1991 Des Cann
  • 1988 - 1990 Matthew Macfadyen
  • 1987 Edmund Shaw
  • 1986 J. Y. Lee
  • 1985 Jim Barty
  • 1982 - 1984 Terry Stacey
  • 1981 F. Kong
  • 1980 Terry Stacey
  • 1979 Matthew Macfadyen
  • 1977, 1978 Katsumi Matsumoto
  • 1976 Paul Prescott
  • 1975 unknown
  • 1974 R. Ku
British Championship
  • 2013 Andrew Kay (2-0 Andrew Simons)
  • 2012 Andrew Kay (2-0 Nick Krempel)
  • 2011 Matthew Macfadyen (2-1 Nick Krempel)
  • 2010 Matthew Macfadyen (3-1 Vanessa Wong)
  • 2009 Matthew Macfadyen (3-0 Hui Wang)
  • 2008 Matthew Macfadyen (3-1 Hui Wang)
  • 2007 Bei Ge (3-1 A. Selby)
  • 2006 Bei Ge (3-2 M. Macfadyen)
  • 2005 Matthew Macfadyen (3-0 D. Cann)
  • 2004 Matthew Macfadyen (3-1 D. Ward)
  • 2003 Matthew Macfadyen (3-0 M. Cocke)
  • 2002 Matthew Macfadyen (3-0 M. Cocke)
  • 2001 Matthew Macfadyen (3-1 Y. Kim)
  • 2000 Matthew Macfadyen (3-0 D. Cann)
  • 1999 Matthew Macfadyen (3-0 M. Cocke)
  • 1998 Matthew Macfadyen (3-0 E. Shaw)
  • 1997 Matthew Macfadyen (3-0 C. Matthews)
  • 1996 Shutai Zhang (3-1 M. Macfadyen)
  • 1995 Shutai Zhang (3-2 M. Macfadyen)
  • 1994 Shutai Zhang (3-0 M. Macfadyen)
  • 1993 Shutai Zhang (3-0 M. Macfadyen)
  • 1992 Matthew Macfadyen (3-1 E. Shaw)
  • 1991 Matthew Macfadyen (3-0 E. Shaw)
  • 1990 Matthew Macfadyen (3-0 J. Rickard)
  • 1989 Matthew Macfadyen (3-1 E. Shaw)
  • 1988 Matthew Macfadyen (3-0 P. Shepperson)
  • 1987 Piers Shepperson (3-2 T. Stacey)
  • 1986 Terry Stacey (3-1 M. Macfadyen)
  • 1985 Terry Stacey (3-1 M. Macfadyen)
  • 1984 Matthew Macfadyen (3-0 T. Stacey)
  • 1983 Matthew Macfadyen (3-0 T. Stacey)
  • 1982 Matthew Macfadyen (3-0 J. Barty)
  • 1981 Matthew Macfadyen (3-2 T. Stacey)
  • 1980 Matthew Macfadyen (3-1 T. Stacey)
  • 1979 Matthew Macfadyen (3-1 T. Stacey)
  • 1978 Matthew Macfadyen (3-0 B. Casteldine)
  • 1977 Jon Diamond (3-2 P. Prescott)
  • 1976 Jon Diamond (3-0 P. Prescott)
  • 1975 Jon Diamond (3-0 P. Prescott)
  • 1974 Paul Prescott (1-0 J. Diamond)
  • 1973 Jon Diamond (unchallenged)
  • 1972 Jon Diamond (2-0 T. Goddard)
  • 1971 Jon Diamond (post-congress play-off T. Goddard)
  • 1970 Jon Diamond (congress result)
  • 1965-9 Jon Diamond
Cheshire
  • 2014 Mark Elliot
  • 2013 Toby Manning
  • 2012 Tony Atkins
  • 2011 Alex Rix
  • 2010 David Ward
  • 2009 Martin Harvey - awarded on results at the British Go Congress
  • 2008 Tony Atkins
  • 2007 Lianpeng Zhang
  • 2006 Yangran Zhang
  • 2005 Toby Manning
  • 2004 Andrew Morris
  • 2003 Tony Atkins
  • 2002 Ruud Stoelman
  • 2001 Kunio Kashiwagi
  • 1986 Piers Shepperson
  • 1985 Richard Granville
  • 1984 Chee-kul Choi
Swindon
  • 2013 - not held, venue not available
  • 2012 Matthew Cocke
  • 2011 Bei Ge
  • 2010 Alistair Wall
  • 2009 Matthew Macfadyen
  • 2007, 2008 Jaeup Kim
  • 2006 Alex Selby
  • 2005 Bei Ge
  • 2000 Simon Shiu
  • 1999 Des Cann
  • 1998 Matthew Macfadyen
  • 1997 Simon Shiu
  • 1996 T.Mark Hall
  • 1995 Francis Roads
  • 1994 T.Mark Hall
  • 1993 Zhang, Shutai
Bracknell
  • 2014 Alex Rix
  • 2013 Jon Diamond
  • 2012 Andrew Kay
  • 2011 Ian Marsh
  • 2010 Felix Wang
  • 2009 Jon Diamond
  • 2008 Jaeup Kim
  • 2007 Sam Aitken
  • 2006 Roman Pszonka
  • 2005 Heung-Soon Kwak
  • 2003, 2004 Jon Diamond
  • 2002 Seong-June Kim
  • 2001 Young Kim
  • 2000 Seong-June Kim
  • 1999 Young Kim
  • 1998 Michael Zhang
  • 1997 Antonio Moreno
  • 1996 Jim Clare
  • 1995 T.Mark Hall
  • 1994 Francis Roads
  • 1993 Quentin Mills
  • 1992 Ulf Olsson
  • 1991 Mark Cumper
  • 1990 Oliver Schmidt
  • 1988, 1989 Edmund Shaw
  • 1987 Jim Clare
  • 1986 Jim Barty
  • 1985 Jim Clare
  • 1984 Terry Stacey
  • 1983 Jim Barty
  • 1982 Terry Stacey
  • 1981 Matthew Macfadyen
  • 1980 Adam Pirani
  • 1979 Matthew Macfadyen
Coventry
  • 2013 Bruno Poltronieri
  • 2012 Andrew Simons
  • 2011 Andrew Kay
  • 2008, 2009, 2010 Matthew Macfadyen
  • 2006 Bei Ge Held in and called Leamington
  • 2002, 2003, 2004 Des Cann Held in and called Leamington
  • 2001 Matthew Macfadyen
  • 2000 Seong-June Kim
  • 1990-1993. 1995, 1996, 1997, 1999 Matthew Macfadyen
  • 1989 Piers Shepperson
  • 1988 Matthew Macfadyen called Midlands
London City
Three Peaks
Welwyn Garden City
  • 2014 Paul Taylor
  • 2013 Michael Webster
  • 2012 Andrew Kay
  • 2011 Alison Bexfield / Alan Thornton
Milton Keynes
  • 2014 Alistair Wall
  • 2013 Bruno Poltronieri
  • 2011, 2012 Andrew Simons
  • 2010 Mathieu Delli-Zotti
  • 2009 Matthew Macfadyen
  • 2008 David Ward
  • 2007 Shaoyou Ouyang
  • 2006 Alex Selby
  • 2005 Bei Ge
  • 2004 Alex Rix
  • 2003 Lei Chen
  • 2002 Min Yang
  • 2000 John Rickard
  • 1999 Young Kim
  • 1998 Des Cann
  • 1997 Simon Shiu
  • 1996 T.Mark Hall
  • 1995 Matthew Macfadyen
  • 1994 Edmund Shaw
  • 1993 Y. Kim / Des Cann / Harold Lee / Francis Roads
  • 1992 Des Cann
  • 1991 Edmund Shaw
  • 1990 Matthew Macfadyen
  • 1989 Matthew Macfadyen / Edmund Shaw
Belfast
  • 2014 Ngoc-Trang Cao
  • 2013 Tiberiu Gociu
  • 2012 Laurens Spijker
  • 2011 Andrew Simons
  • 2010 David Phillips
  • 2009 Matthew Crosby
  • 2008 Yohei Negi
  • 2007 Ian Davis
  • 1992 Tony Goddard
Birmingham
  • 2014 Andrew Kay
  • 2013 Andrew Simons
  • 2002 Matthew Macfadyen
  • 1994 Simon Shiu
  • 1992 John Smith
  • 1991 Matthew Macfadyen
  • 1983 Matthew Macfadyen
London Open
  • 2013 Yuanbo Zhang
  • 2012 Lukas Kraemer
  • 2011 Young-Sam Kim
  • 2010 Antti Tormanen
  • 2009 Zi Wang
  • 2008 Chi-Min Oh
  • 2007 Shaoyou Ouyang
  • 2006 Ondrej Silt
  • 2005 Cho, Seok-Bin
  • 2004 Zhao, Pei
  • 2003 Li, Wenhao
  • 2002 Li, Hiaou
  • 2001 Gbor Szabics
  • 2000 Kim, Seong-June
  • 1999 Zhang, Zhongyong
  • 1998/9 Lee, Hyuk (Grand Prix); Guo, Juan (Open cash prize)
  • 1997/8 Guo, Juan
  • 1996/7 Guo, Juan
  • 1995/6 Zhang, Shutai
  • 1994/5 Guo, Juan
  • 1993/4 Zhang, Shutai
  • 1992/3 Shen, Gruangji
  • 1991/2 Zhang, Shutai
  • 1990/1 M. Katscher
  • 1989/90 Zhang, Shutai
  • 1988/9 Yoo, Jing-Soo
  • 1987/8 Terry Stacey
  • 1986/7 Matthew Macfadyen
  • 1985/6 Andre Moussa
  • 1984/5 C.S. Lee
  • 1983/4 Hosokawa
  • 1982/3 X.Y. Liu
  • 1981/2 Terry Stacey
  • 1980/1 Matthew Macfadyen
  • 1979/80 Robert Rehm
  • 1978/9 Jim Bates
  • 1977/8 Matthew Macfadyen
  • 1976/7 Jon Diamond
  • 1975/6 K. Hirama
  • 1974/5 Jon Diamond
Wessex
  • 2013 Alex Kent
  • 2012 Richard Hunter
  • 2011 Yunlong Liu
  • 2010 Andrew Kay
  • 2009 Matthew Macfadyen
  • 2008 Chi Fung Cheung
  • 2007 Jaeup Kim
  • 2006 Mike Charles
  • 2005 Alex Rix
  • 2004 Francis Roads
  • 2003 Young Kim
  • 2002 Jinhoon Yoon
  • 2001 T.Mark Hall
  • 2000 Seong-June Kim
  • 1999 Young Kim
  • 1998 Matthew Macfadyen
  • 1997 Tony Goddard
  • 1996 John Rickard
  • 1995 T.Mark Hall
  • 1994 John Rickard
  • 1993 Matthew Macfadyen
  • 1992 T.Mark Hall
  • 1990 - 1991 Alex Rix
  • 1989 Harold Lee
  • 1988 Piers Shepperson
  • 1987 Matthew Macfadyen
  • 1986 Terry Stacey
  • 1985 Jim Barty
  • 1984 Richard Granville
  • 1982 - 1983 Matthew Macfadyen
  • 1981 T.Mark Hall
  • 1980 Matthew Macfadyen
  • 1979 Terry Stacey
  • 1978 Adam Pirani
  • 1977 Frank May
  • 1976 Mark Hollings
  • 1975 David Sutton
  • 1974 T. Nagayama
  • 1973 Frank May
  • 1972 Jon Diamond
  • 1971 Rick Hubbell
  • 1970 Mark Roberts
Edinburgh Christmas
Shropshire
Isle of Man Afternoon
  • 2013 Shigehiko Uno
  • 2010 Toby Manning
  • 2008 Richard Hunter
  • 2006 Matthew Cocke
  • 2004 Tony Atkins
  • 2002 Francis Roads
  • 1999 Shigehiko Uno
  • 1997 Francis Roads
  • 1995 Francis Roads
  • 1993 Francis Roads
  • 1991 Jim Clare
Isle of Man Open
  • 2013 Matthew Macfadyen
  • 2010 Alex Selby
  • 2008 Matthew Cocke
  • 2002, 2004, 2006 Piers Shepperson
  • 1999 Francis Roads
  • 1997 Vesa Laatikainen
  • 1995 Andrew Jones
  • 1993 Francis Roads
  • 1991 Thomas Derz & John Smith
Bar-Low
  • 2014 Chris Volk
  • 2013 Mike Cockburn
  • 2012 Florian Borchers
  • 2011 Graham Lamburn / John Richardson / Adan Mordcovich
  • 2010 James Murray
  • 2009 Edwin Brady
  • 2008 Ed Wormington
  • 2007 Andrew Kay
  • 2006 Paul Tabor
  • 2005 Matthew Reid
  • 2004 Jong Ug Kim
  • 2003 Paul Taylor
  • 2002 Edward Blockley
  • 2001 Mike Cockburn
  • 2000 Phil Beck
  • 1999 Jonathan Chin
  • 1998 Jonathan Chin / Pengfei He / Robert Salkeld / Nick Wedd
  • 1997 Jonathan Chin
Nottingham
Scottish Open
  • 2014 David Lee
  • 2013 Di Wu
  • 2012 Matt Crosby
  • 2011 Sandy Taylor
  • 2008, 2009, 2010 Yohei Negi
  • 2007 Shaoyou Ouyang
  • 2006 Ben He
  • 2005 Jakub Zborowski
  • 2003, 2004 Francis Roads
  • 2000, 2001 Quentin Mills
  • 1999 Simon Shiu
  • 1997, 1998 Matthew Macfadyen
  • 1996 John Rickard
  • 1995 Francis Roads
  • 1994 Alistair Wall
  • 1993 Francis Roads
  • 1992 David Keeble
  • 1985 H. Iwashita
  • 1982 Piers Shepperson
  • 1981 X. T. He
East Midlands
Welsh Open
Maidenhead-Hitachi
Cornwall
Oxford
  • 2013 Li Shen
  • 2012 Lingjun Miao
  • 2011 Andrew Simons
  • 2008 Matthew Macfadyen
  • 2007 Sam Aitken
  • 2006 Bei Ge
  • 2005 Li Shen
  • 2004 Wenhao Li
  • 2003 Li Shen
  • 2002 Piers Shepperson
  • 2000, 2001 Seong-June Kim
  • 1998, 1999 Matthew Macfadyen
  • 1997 Walthar Warnaar
  • 1996 Edmund Shaw / Piers Shepperson
  • 1994 William Connolley
  • 1993 Edmund Shaw
  • 1992 Alex Rix
  • 1990, 1991 Edmund Shaw
  • 1989 Matthew Macfadyen
  • 1988 Piers Shepperson
  • 1987 Matthew Macfadyen
  • 1986 Terry Stacey
  • 1985 Matthew Macfadyen (Held in London)
  • 1984 Chee-kul Choi
  • 1983 Terry Stacey
Irish Open (Confucius Cup)
  • 2014 Fan Hui
  • 2012, 2013 Csaba Mero
  • 2011 Antti Tormanen & Wei Wang
  • 2010 Ondrej Silt
  • 2009 Hwang, In Seong
  • 2008 Cho, Seok Bin
  • 2007 Kim, DK
  • 2006 Hwang, In Seong
  • 2005 Yung Chen
  • 2004 Toshio Nishimura
  • 2003 Marco Firnhaber
  • 2002 Toby Manning
  • 2001 Gerry Mills
  • 2000 Richard Hunter
  • 1998, 1999 Matthew Macfadyen
  • 1997 Alistair Wall
  • 1996 Zhang, Shutai
  • 1995 Matthew Macfadyen
  • 1994 Tony Goddard
  • 1993 Gerry Mills
  • 1992 Taro Matsumoto
  • 1991 David Phillips
  • 1990 Isao Toshima
Northern
  • 2014 Ngoc-Trang Cao
  • 2013 Vit Brunner
  • 2011, 2012 Richard Moulds
  • 2010 Ivan Wong
  • 2008, 2009 Bob Bagot
  • 2007 Norbert Bittner
  • 2005 Alistair Wall
  • 2004 Carl-Johan Ragnarsson
  • 2002, 2003 Li Haiou
  • 2000, 2001 T.Mark Hall
  • 1999 Francis Roads
  • 1998 Michael Zhang
  • 1997 Simon Shiu
  • 1996 Matthew Cocke / T Mark Hall
  • 1995 T Mark Hall
  • 1994 Matthew Cocke / Des Cann
  • 1993 Kyung-su Ju (Matthew Macfadyen won GP)
  • 1991, 1992 Matthew Cocke
  • 1990 Des Cann
  • 1989 Harold Lee
  • 1988 Edmund Shaw
  • 1987 Matthew Macfadyen
  • 1986 J.Y. Lee
  • 1985 Richard Granville
  • 1984 John Rickard
  • 1983 John Smith
  • 1982 Terry Stacey
  • 1977-1981 Matthew Macfadyen
  • 1976 Paul Prescott
  • 1975 Colin Irving
Skye
  • 2014 Matthew Macfadyen
  • 2012 Matthew Macfadyen
  • 2010 Matthew Macfadyen
Galway
Cork
Arundel
MSO Open
Scottish Championship
  • 2010-2013 David Lee
  • 2008-2009 Piotr Wisthal
  • 2006-2007 Robbie Miller
  • 2004-2005 Allan Crossman
  • 2003 Jim Cook
Cardiff